MPTS1206L07516R
Mfr.Part #
MPTS1206L07516R
Datasheet
MPTS1206L07516R
Description
PTC RESET FUSE 16V 0.75A 1206
Stock
9000
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric), Concave
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
90 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
290 mOhms
Time to Trip :
200 ms
Voltage - Max :
16V